CARDION Karlův běh 2020 ovládl Miroslav Rypl

18.02.2020

Další zastávkou seriálu Stopa pro život byl po Jilemnické 50 ZP MV ČR tradiční lyžařský podnik CARDION Karlův běh.

Již devětačtyřicátého ročníku se na Božím Daru v Krušných horách zúčastnilo po oba víkendové dny na 800 závodníků všech věkových kategorií. V sobotu dopoledne stopu jako první obsadily děti na trasách od 0,5 km do 6 km rozdělených dle věku narození. V 11 hodin je ve startovním koridoru vystřídal početný špalír závodníků připravených vydat se na trasu 22 km a 12 km volným stylem - bruslením. Neděle pak patřila vyznavačům klasického stylu lyžování. Na výběr byly tři závodní trasy na 45 km, 22 km a 12 km.

Jak v sobotu, tak v neděli na nejdelších a nejprestižnějších závodních distancích CARDION Karlova Běhu kraloval jediný muž - Miroslav Rypl. Český reprezentant v běhu na lyžích, jinak hájící barvy liberecké Dukly, si ve svém kalendáři našel čas a odskočil si do světa masových závodů pro širokou veřejnost seriálu Stopa pro život. Typické vínovo-černé barvy armádního týmu vyměnil za ostře zelenou kombinézu formace Silvini Madshus, která se na laufy specializuje. Jak v sobotním závodu volnou technikou, tak v neděli klasickým stylem nenašel Rypl v početném poli startujících závodníků přemožitele a po zásluze zvítězil.

"No, čekal jsem to lehčí. Ale hodně to bolelo!" vysoukal ze sebe krátce po dojezdu sobotního závodu zadýchaný vítěz. "Nevěděl jsem, co čekat od soupeřů a jaká se tu vůbec sešla konkurence. Chtěl jsem rozhodnout už na trati a ne to nechávat až do posledních stovek metrů, ale kluci se jen tak nenechali odpojit. Několikrát jsem zkusil nastoupit a otestovat tak jejich výkonnost, ale bezúspěšně. Neplýtval jsem proto dál silami a vsadil to až na závěr, na který jsem si věřil. A jestli jsem si nechal nějaké síly i na zítřejší klasiku? To uvidíme. Unavený jsem, ale snad to bude dobrý!" 

Nejlepší ženou na volné dvaadvacítce se stala Německá mladičká závodnice Linda Schumacher z týmu SSV Geyer.

Nedělní povětrnostní podmínky pro závody klasickou technikou byly ještě náročnější, než ty sobotní. Ráno sice mrzlo, ale už před polednem šly teploty prudce nad nulu, k tomu se přidal hodně silný vítr, takže sníh měknul a mizel doslova před očima. Přesto se i v těchto nepříznivých podmínkách podařilo pořadatelům z domácího klubu LK Slovan Karlovy Vary téměř nemožné a na 13 km okruh vyřízly plnohodnotné stopy, které vydržely až do konce závodu. Parádní práce, kterou si závodníci po doběhu v cíli pochvalovali.

Průběh závodu měl podobný ráz jako ten v sobotu. Na startu se sešla stejná konkurence, takže se nebylo čemu divit. Největší Německá naděje Toni Escher (adidasXCSteam/SC Norweger Annaberg) si brousila zuby na Miroslava Rypla, aby mu oplatila sobotní porážku. Míra se do neděle ale vyspal dobře a i v klasice vévodil. Velká část závodu se jela pod jeho taktovkou: "Já mám klasiku raději než bruslení, ale když myslím klasiku, tak tu opravdivou klasiku, ne jen soupaž. Ale tady to profilově nebylo tak náročné, že by bylo vhodné jet na namazaných lyžích. Navíc na mokrém sněhu by nebylo vůbec snadné zvolit vhodnou mázu. Takže jsem ani neuvažoval o jiné variantě, než zvolit hladké lyže. Jet celou dobu soupaží mě ale hodně bolí. Nemám na to vhodný somatotyp a nejsem na to z laufů, kterých zase tak moc za sezónu nedám, ani moc zvyklý. Jet celou dobu pořád jen to samé.... Tady na Božáku to ale byla jediná možnost, jak jet na absolutní výsledek a uspět. A povedlo se to dokonale, odměnou je opět vítězství!," řekl nám po slavnostním vyhlášení výsledků Miroslav Rypl, který měl navíc velkou radost, že mu cenu za prvenství předával legendární český žokej a několikanásobný vítěz Velké Pardubické Josef Váňa. Společná fotka s šampiónem dostihů Míru hodně potěšila. A k nedělnímu podařenému závodu ještě dodal podrobnosti: "Hodně těžký závod! Každým kolem to měklo a zpomalovalo. Hned po startu jsme odjeli v pěti lidech. Musím říci, že pocitově to nebylo to úplně extra rychlé tempo, třeba včera při bruslení se jelo o hodně ostřeji. Dnes u mě i u ostatních asi byla více znát únava ze soboty. Nikomu se nechtělo dobrovolně tahat na špici. Přesto jsme se tam střídali. Hodně byl ale znát silný vítr, jízda v háku za zády soupeřů byla proto velkou výhodou. Když přišly otevřené úseky na planinách, kde to fučelo fakt hodně, tak se nechtělo jet a tahat vůbec nikomu... (smích). V průběhu závodu jsem si věřil, že bych mohl rozhodnout už dříve. Soupeřům jsem odjel asi sedm kilometrů před cílem v dlouhém táhlém stoupání za Myslivnou. Udělal jsem si náskok a ten udržoval až do cíle. Musím pochválit pořadatele za perfektně připravené tratě po oba dny. Podmínky se sněhem nebyly vůbec jednoduché, hlavně v neděli bylo znát velké oteplení. Takže jsem rád, když vidíme, jak ta letošní zima vypadá, že se závody vůbec uskutečnily. Na tu sněhovou bídu co všude je, absolutní paráda!"

Doplníme, že v kategorii žen nejdelší trať na 45 km zvládla opět Německá závodnice, tentokráte Katrin Mueler (gruen-weis-pirna).

Na závěr se s poděkováním místním pořadatelům z LK Slovan Karlovy Vary za seriál Stopa pro život připojujeme i my. Děkujeme za vydařený CARDION Karlův běh i všem účastníkům, kteří na Boží Dar přijeli! Již za týden se těšíme na viděnou na Kvildě na jubilejním pětatřicátém ročníku ČT Šumavského skimaratonu. Věříme, že nám budou povětrnostní a sněhové podmínky opět přát.

Foto: Miloš Lubas, Stopa pro život