Karlův běh 2019: Óda na běžky

20.02.2019

Díky ideálnímu počasí a komfortní vrstvě sněhu se 48. ročník populárního závodu CARDION Karlův běh na Božím Daru stal vydařenou oslavou běžeckého lyžování. 

Nejcennější kovy a originální porcelánové plakety z hlavní trasy na 45 km klasickou technikou převzal po skvělém výkonu Jan Šrail (eD system Bauer Team) a Lenka Blažková (SMT). Na některou z vypsaných tras vyjelo o víkendu 16. - 17. února více než 900 lyžařů a lyžařek, okolo 120 z nich tvořily děti. Na startu se tradičně objevilo také několik desítek účastníků ze zahraničí.

V sobotu se nejprve o nejlepší umístění utkaly na různých tratích děti, potom následoval hlavní skejtový závod na 22 km a hned za ním po 15 minutách vyjeli závodníci na dvanáctikilometrovou trať volnou technikou.

Mezi skupinkami dětí se to hodně červenalo jednotnými kombinézami místní omladiny LK Slovan Karlovy Vary. Na startu stejně jako v předchozích ročnících nechyběly ratolesti Lukáše Bauera - Matyáš a Aneta, kteří si kromě dětských tras s úspěchem střihli i trasu na 12 km. V sobotu vyjela na delší trasu i jejich máma Kateřina Balatková Bauerová a rodina byla komplet, když v neděli dorazil omrknout své svěřence na dlouhé trase Lukáš Bauer. Po svých závodech děti zamířily nejen do jídelního stanu, ale jejich velký zájem vzbudil i nový auto trenažér ve stanu partnera vozového parku Stopy, společnosti Mercedes.

Trať byla na většině míst tak krásně široká, že se vešli i dva lyžaři vedle sebe, jinde bylo potřeba, aby se závodníci trochu uskromnili. Sněhu byla spousta, ti, kteří zavítali na hory v letošní sezóně poprvé, se nestačili divit při pohledu na několikametrové stěny bílé masy v okolí zázemí a všude na Božím Daru. Během závodu si všichni běžkaři užívali krásné výhledy, třeba na rozhlednu Klínovec. Hned po pokochání se výhledem ale museli pozorně hlídat cestu, protože na ní byla vytvořená pořádně zvlněná zkratka. V lesních úsecích byl sníh ještě celkem zmrzlý, ale na místech, kam svítilo sluníčko, tahal sníh za nohy, a to vyžadovalo mnohem větší dřinu. Vítězi sobotního skejtu se stal německý závodník s českým příjmením Maxim Cervinka (Bertsdorfer SV) a česká reprezentantka Petra Nováková (LK Slovan Karlovy Vary), která v absolutním pořadí získala 6. místo za pěticí mužů.

Na nedělní závod klasickou technikou hlásili meteorologové opět slunné počasí a teploty vysoko nad nulou. Předpověď se do puntíku vyplnila, všechno bylo jak přes sobotní kopírák, takže mnoho závodníků před startem přemýšlelo, které kusy oblečení jsou nezbytné a které mohou nechat v úschovně Depa Cardion, aby se neupekli ve vlastní šťávě. A tak byli k vidění muži i ženy v krátkých šortkách, sukýnkách, tričku a dokonce i jeden "borec" do půl těla, který hruď ozdobil pouze startovním číslem.

Trochu alchymie bylo třeba při volbě mazání. Mnozí závodníci zvolili hladké lyže a soupaž. Dokonce jsme zaslechli větu: "Kdy jindy bych si měl vyzkoušet objet 45 kilometrů soupaží, než právě dneska? Vždyť je teplíčko a na trati jsou jenom dva kopce!" Ale ne každý souhlasil. Pro další byly jedinou možností namazané lyže s představou, že se budou krásně klouzat do kopců a že tím trať úspěšně zvládnou. Až na pár míst byl sníh čistý, maximálně si klistráci mohli odvézt domů jako suvenýr smrkovou větvičku, nebo aspoň několik krušnohorských jehliček. Drobné nehody i pády způsobily, že několik borců svůj závod až do cíle nemohlo absolvovat. Převážně se jednalo o zlomené hole, které jim bohužel nikdo nemohl vyměnit nebo půjčit. Závodníci zato určitě ocenili, že na trati byly všude minimálně dvě stopy, takže si mohli vybrat, kde to jede více a všichni se vešli. Někde se míjeli dokonce v obou směrech, potkávali nadšence, kteří si vyjeli na výlet, nebo chtěli podpořit své známé k podání co nejlepšího výkonu.

Poděkování patří místním pořadatelům, organizátorům seriálu a partnerům za perfektně připravené závody a vytvoření přátelského prostředí. Další poděkování letí ke starostovi kouzelného městečka Boží Dar, ing. Janu Horníkovi, který přišel medailistům předat zasloužené ceny a celou akci podpořil. Do třetice patří díky také účastníkům historické vyjížďky za kreativitu při sestavování kostýmů a chuti vyrazit na lyžích po dědečkovi.