47. Karlův běh České spořitelny: Němci versus Češi

Zatímco na ZOH v Pchjongčchangu o víkendu cinkly hned dvě české olympijské medaile, na Božím Daru se o cenné kovy podělili Češi a Němci. Králem a královnou hlavního závodu na 45 km klasicky se stali Jakub Pšenička (Vltava Fund Craft) a Kristýna Černá (Rossignol racing).

27907557_10210656090627466_9203415496612505864_o

Autor fotografie: Daniel Seifert

Uplynulou sobotu a neděli si dali příznivci běžeckého lyžování dostaveníčko v srdci Krušných hor, kde se v rámci seriálu ČUS Stopa pro život uskutečnil letošní 3. podnik oblíbené zimní série, Karlův běh České spořitelny. Do nejvýše položeného městečka České republiky, které se kdysi proslavilo těžbou stříbra a cínu, ale dnes je známé především jako oblíbené středisko zimních sportů, letní turistiky a také jako sídlo Ježíškovy pošty, se 10. – 11. února sjely stovky lyžařů nejrůznější výkonnosti a věku. Druhý nejstarší lauf v Čechách se jel již po čtyřicáté sedmé a díky poloze dějiště závodu a příznivějším sněhovým podmínkám se na startu objevila spousta běžkařů ze vzdálenějších koutů země, kde se pořadatelé dlouhodobě potýkají s naprostým nedostatkem „bílého zlata“. Do závodů klasickou i volnou technikou se tradičně zapojila také početná skupina závodníků ze zahraničí, především ze sousedního Německa, a pořádně zamíchala pořadím na stupních vítězů. Slavnostní ráz celé akci dodalo vyhlašování vítězů, kterého se po oba dny účastnil známý sněhomil z legendárního filmu Sněženky a machři, Jan Antonín Duchoslav, alias Viki Cabadaj.

Stopa 2018 Bozi Dar sobota web1_26

Autor fotografie: SPŽ

Sobotní závody odstartovali nejmladší účastníci v jemném bílém oparu, který se naštěstí během dne trochu rozpustil. Děti si mohly vybrat z tras dlouhých 0,5; 1,5 a 6 kilometrů. Za podpory rodičů a místních fanoušků, na úzkých prkýnkách podávaly neskutečné výkony, ať už se jednalo o protřelé mladé závodníky a závodnice z lyžařských klubů nebo o nezkušené lyžaře, kteří si přijeli k závodům třeba poprvé čuchnout a pořádně okysličit plíce. Staré známé: Nejlepší škola je jeviště, se potvrdilo i tady. Kromě skvělého sportovního zážitku se navíc každý malý závodník v cíli mohl radovat z pěkné účastnické medaile, vítězové jednotlivých dětských kategorií z diplomů, dárků od partnerů a potlesku diváků při vyhlašování na stupních vítězů.

Stopa 2018 Bozi Dar sobota web1_12

Autor fotografie: SPŽ

Sobotní trasy volnou technikou na 12 a 22 km se jely jako závod Ligy dálkových běhů pod zažitým názvem Memoriál Jana Pravečka. Mezitím, co biatlonistka Veronika Vítková v daleké Jižní Koreji vybojovala bronz na ZOH a odšpuntovala český medailový příděl, na Krušnohorské magistrále sváděli tvrdý boj čeští a němečtí laufaři o bednu Stopy pro život. Více sil nakonec měli němečtí bruslaři a bruslařky, kteří v absolutním pořadí hlavního sobotního závodu na 22 km obsadili první, druhé i třetí místo jak v kategorii Muži, tak Ženy. Absolutní vítěz Richard Leopold zvítězil naprosto přesvědčivě poté, co již v polovině trati ostatním odjel a s náskokem devíti vteřin projel vítězně cílem před Lukasem Grossem a Peterem Hoffmannem. Ještě suverénněji si mezi ženami počínala Monique Siegel. Druhé
Angelině Franke nadělila dokonce více než tři minuty. Na kratší 12 km trase si Češi přeci jen trochu spravili chuť. Závod byl napínavý od začátku až do konce, skupinka na čele jela celý závod spolu a o zlatu se rozhodovalo až ve strhujícím finiši. Nejvíce sil měl Tomáš Lisý z týmu Silvini Madshus, když jen těsně, o necelou vteřinku pokořil Patrika Burkhardta.
Nejlepší ženou dvanáctky volně se stala Němka Silke Escher.

27993187_10210656096907623_2017491586692543051_o

Autor fotografie: Daniel Seifert

V neděli na svátek svaté Boženy se počasí vylepšilo, za mraky bylo dokonce cítit slunce. Do startovního koridoru na Božím Daru nastoupili klasici na trasy dlouhé 12, 22 a 45 km. Obě delší trasy se jely po stejném okruhu, ale účastníci královské trasy tradičního Memoriálu Jiřího Čáslavského absolvovali stejných 12,5 km dvakrát. Impozantní společný start obou klasických tras si nenechali ujít diváci a fotografové, kterým konečně svitla naděje, že pořídí ostřejší snímky než v sobotu. Skóre Češi kontra Němci se otočilo a „naši“ závodníci pro sebe získali větší příděl vzácných kovů, než zahraniční kamarádi. Na kratší trase ještě vybojoval zlatou medaili s velkým náskokem Němec Michael Schreier před Janem Hruškou a Pavlem Šimkem, ale prestižní nejdelší 45 km trasa „Karla“ se stala kořistí českého specialisty na dlouhé laufy – Jakuba Pšeničky (Vltava Fund Craft), který bez problémů doletěl do cíle o tři čtvrtě minuty dříve než druhý v pořadí Sten Waehrisch. Bronzovou medaili si domů odvezl český závodník s německým příjmením Michal Francke z formace Žižkovský tygři. Také mezi ženami vyzněl výsledek 2:1 ve prospěch českých barev. Kristina Černá a Kamila Knopová (obě Rossignol racing) braly první a druhé místo. Trojici na stupních doplnila německá závodnice Liane Heinrich. A jak dopadla letošní premiéra 12 km klasicky? Nerozhodně. Prvním mužem v cíli byl Uwe Müller, pro nejlepší absolutní výsledek mezi ženami si dojela pravidelná účastnice Stopy pro život Anna-Marie Hejná.

27982702_10210663746778865_2833550251798482053_o

Autor fotografie: Daniel Seifert

Absolutní vítěz Karlova běhu České spořitelny 2018, Jakub Pšenička nám v cíli řekl: „Skvěle připravený závod, pořadatelé si mákli a na poslední chvíli museli některé úseky okruhu nahazovat sněhem. Nebyl to žádný extrém, jelo se pořád nahoru a dolu, trochu jako motokros :) Udělal jsem dobře, že jsem namazal nahladko, na chvilku dokonce drobně sněžilo, takže to byla výhoda. Užil jsem si to a už teď se těším na další závod Stopy na Šumavě.“ Mladinká vítězka 45 km trasy klasicky, bývalá biatlonistka Kristýna Černá
byla z prvního místa nadšená: „Poprvé jsem jela takhle dlouhý závod. Můj nejdelší byl doposud 30 kilometrů. Nejdřív jsme jely s Kamilou spolu, ale potom mi to jelo trochu rychleji a na trase jsem se ocitla na spoustu kilometrů sama. Takže to bylo pěkně dlouhé a poslední kilometry se mi začaly zajídat. Na závod jsem měla namazáno klasickými vosky a nemůžu si stěžovat. Tahle zlatá medaile je pro mě hodně cenná. Už vím, že si můžu troufnout i na delší laufy.“

Stopa 2018 Bozi Dar nedele web1_22

Autor fotografie: SPŽ

Také legendární zakladatel Karlova běhu by byl určitě spokojený. Vždyť Karel IV., po kterém je slavný závod dálkových běhů pojmenovaný, byl nejen českým králem, ale také německým císařem, takže mezinárodní účast a skvěle přichystané tratě a zázemí by ho určitě moc potěšily.

IMG_3397_m

Autor fotografie: Kateřina Machová

47. ročník Karlova běhu již zná všechny vítěze!

47. ročník Karlova běhu je již úspěšně za námi. Budeme se na Vás opět těšit příští rok.

Výsledky sobotního a nedělního závodu naleznete zde.

27797585_10210656099987700_6710434903088298148_o

Autor fotografie: Daniel Seifert

Děkujeme za mediální podporu Karlovarskému Deníku a především redaktorovi Danielu Seifertovi.

Deník

Pozvánka Lukáše Bauera na Karlův běh

Přijměte pozvání na Karlův běh od olympijského medailisty a karlovarského rodáka Lukáše Bauera.

Karlův běh je již za dveřmi, tak s přihlášením neváhejte!

Aktuální zpravodajství před startem Karlova běhu 2018

Nepřehlédněte čerstvé informace ke Karlovu běhu, který se o tomto víkendu 10. -11.2.2018 uskuteční na Božím Daru!

Máme radost, že jako pořadatelský tým LK Slovan Karlovy Vary můžeme všem běžkařům slíbit na Božím Daru sníh a díky tomu také dobře připravenou bílou stopu.  Po nádherných božídarských pláních to v sobotu a neděli mohou rozjet elitní laufaři, hobíci i sváteční jedinci. Připravený je sportovní program na běžkách úplně pro každého, včetně dětí, na které čekají tradiční dětské závody.

Co se tras týče, ke změnám jsem museli přistoupit pouze na nejdelší 45 km trase. Pojede se dvakrát po stejném okruhu (2x 22 km). Díky změně trasy jsme museli posunout také čas startu, obě trasy na 22 km a 45 km vystartují ve stejný čas, v 10:30!

image4144

A abychom nezapomněli, po sobotním vyhlášení vítězů je naplánovaný koncert skvělé kapely Kryštůfek Robin, na který jsou všichni účastníci i jejich doprovod v 16:00 vřele zváni.

Do karet nám nahrává i předpověď počasí, která vypadá velmi příznivě!

Počasí

Proto neváhejte a přijeďte!

Těšíme se na Vás!

Aktuální zpravodajství z tratí Karlova běhu!

Těšíte se??? Už se to blíží!!! Podívejte se, jak dnes vypadaly trasy Karlova běhu. Fotografie z dnešní vyjížďky…

IMG_9263

 

 

IMG_9262

 

IMG_9261

IMG_9259

Start Karlova běhu se blíží!

Podívejte se, jak vypadají tratě Karlova běhu! Závod se rychle blíží! Registrace na závod je již spuštěna – online se na závod můžete přihlašovat až do 7.2.2018.

Chcete vědět, jestli se už přihlásili Vaši největší soupeři a kdo ještě s Vámi poměří síly? To lehce zjistíte v seznamu přihlášených závodníků 47. ročníku Karlova běhu.
Jako již tradičně, sobotní závod se poběží volnou technikou (bruslením) a nedělní klání proběhne klasicky. Více informací naleznete zde.

Foto ze dne 30.1.2018

27650232_10213651426191540_798051242_o

Neváhejte s registrací, start Karlova běhu České spořitelny se kvapem blíží!

Již příští víkend, 10. a 11. února se na Božím Daru uskuteční 47.ročník Karlova běhu. Do karet organizátorům závodu nahrávají velmi dobré sněhové podmínky, příznivá předpověď počasí a s ní i příděl nového sněhu.

Využijte sníženého startovného a přihlašte  se do středy 31.1.2018.

Těšíme se na Vás!

IMG_3536 (1)

Karlův běh České spořitelny 2018 se blíží!

Máte natrénováno? Božídarské pláně už pokryla bílá peřina, tak se nezapomeňte přihlásit na Karlův běh! Registrace na závod je již spuštěna – online se na závod můžete přihlašovat až do 7.2.2018.

Chcete vědět, jestli se už přihlásili Vaši největší soupeři a kdo ještě s Vámi poměří síly? To lehce zjistíte v seznamu přihlášených závodníků 47. ročníku Karlova běhu.
Jako již tradičně, sobotní závod se poběží volnou technikou (bruslením) a nedělní klání proběhne klasicky. Více informací naleznete zde.

Těšíme se na Vás!

KB A5

Fotografie Karlův běh 2017

Fotoreportáž ze sobotního a nedělního závodu od fotografky Kateřiny Machové.

IMG_1748_m

Sobota 11.2.2017

Neděle 12.2.2017

Karlův běh 2017: Češi versus Němci a všichni proti mlze

46. ročník Karlova běhu České spořitelny doprovázely po oba dny fantastické výkony téměř 850 běžců na lyžích a cyklistů na fatbikách. Králem a královnou hlavního 45 km závodu klasickou technikou se stali Petr Novák a Alena Jindříšková.

SPZ 2017 Karluv beh nedele web_178

Třetí zastávka ČUS Stopy pro život 2017 rozložila svoje zázemí v nejvýše položené obci Krušných hor, na Božím Daru. Městečko během víkendu ožilo barevnými kombinézami a nedočkavými účastníky tradiční oblíbené zimní akce. Program šlapal hladce ke spokojenosti velkých i malých účastníků od prezence pátečního odpoledne až po nedělní slavnostní vyhlášení výsledků klasiky, a tak jediné, co mohlo malinko překážet, byla všudypřítomná nevlídná mlha. Předpověď počasí se zase trochu sekla a očekávané nedělní sluníčko zůstalo schované za nepropustnou bílou clonou. Nikdo si nenechal kazit dobrou náladu a už vůbec ne více než 150 malých skimaratonců, kteří celý maraton běhů populárního Karla v sobotu dopoledne odstartovaly.

16649579_1448371531848085_866793908354583181_n

 

Pro děti pořadatelé z LK Slovan Karlovy Vary připravili soutěže na běžkách na tři vzdálenosti: 500 m, 1,5 km a 6 km. Malí kulíšci na nejkratších tratích se snažili klasickou technikou, seč mohli, předváděli strhující výkony a dopředu je pohánělo vytrvalé skandování aktivních skupinek příbuzných, kamarádů a místních fanoušků bílé stopy. Na nejdelší dětské trati volnou technikou na 6 km, kde už se opravdu naplno závodilo, se blýsknul přesvědčivým výkonem domácí Mates Bauer (LK Slovan Karlovy Vary). Na stupně se prosadila v dětských soutěžích i jeho sestra Aneta a další členové domácího klubu LK Slovan Karlovy Vary.

SPZ 2017 Karluv beh sobota web_28

 

Závody na 12 km a 22 km si vedle českých běžkařů přijely užít také desítky německých lyžařů z blízkého zahraničí. A vedli si skvěle! Do první desítky hlavního závodu volnou technikou se vměstnalo vedle 5 Čechů hned 5 Němců a mezi ženami dokonce ani ne 18letá Anna-Maria Dietze vybojovala zlato. Absolutním vítězem 22 km trati se stal Jakub Sikora (Rossignol racing) před Richardem Leupoldem (WSC Erzg.) a oddílovým kolegou Davidem Šrůtkem.

Jakub Sikora: „Počasí mi vůbec nevadilo, trať byla pěkná, značení perfektní, hlídal jsem si šipky, kudy vede trasa a hlavně odbočky. Po startu nás jelo hodně pohromadě a roztrhalo se to ve stoupání a pak na té táhlé rovině. Jeli jsme s Davidem Šrůtkem a Němcem. Ten byl dost živej, ale naštěstí mu moc nejely lyže :)“

SPZ 2017 Karluv beh sobota web_189

Do cíle sobotní dvaadvacítky si přiběhla před Helenou Randákovou pro stříbrnou medaili i 37letá Helena Erbenová (Elevn Příchovice) – bývalá úspěšná reprezentantka v běhu na lyžích (účastnice OH 2002 a 2006), švagrová Lukáše Bauera a v současné době naše nejlepší triatlonistka, která od roku 2011 stihla posbírat tituly mistryně Evropy, mistryně světa a vítězky SP v terénním triatlonu.

Sobotní program zpestřilo na stejné trati také 36 bikerů, kteří si to rozdali na bílo-bílých božídarských pláních na svých krásných strojích. Jako první se z mlhy vynořil v cíli Jiří Reeh, který si dokonale spravil chuť po loňském nevydařeném závodě, kdy musel ze závodu odstoupit kvůli hůlkou propíchnuté galusce. Z druhé a třetí pozice se radovali Aleš Kestler a Vladislav Karásek. Kategorii žen vyhrála Vendula Kelbichová před vítězkou fatbikového klání v Novém Městě, Terezou Maťhovou a Lucií Kubečkovou.

SPZ 2017 Karluv beh sobota web_108

 

Absolutorium ovšem patří borcům na stupních nejdelší trasy Karlova běhu na 45 km. Králem běhu, pojmenovaném po králi Karlu IV., se pro letošní rok stal druhý nejlepší český laufař Petr Novák (Atlas Craft)v čase 2:06:47.7 před Jakubem Sikorou, který pro svůj tým Rossignol racing vybojoval během dvou dnů další cennou medaili. Na třetí stupínek se opět prosadil závodník z Německa, Sven Währisch.

Petr Novák: „Já jsem tady doma, ale už to bude tak 10 let, co jsme Karla jel. Vlastně jsem tu vůbec neměl bejt, ale v Čechách jsou teď super podmínky, lepší než jinde, takže jsem se ve středu rozhodl, že pojedu. Trať se ale kdysi jezdila trošičku jinak, to se jelo na dvou okruzích, teď se jede jen jeden, takže to bylo vlastně tak trochu poprvé. Tyhle sněhové podmínky, co jsou teď, to je pohádka, sice je mlha, ale to na tom nic nemění. Bylo to krásný! Jelo se mi dobře, první dvě třetiny jsem jel s Kubou Sikorou, pak jsem si ale kvůli tréninku řekl, že to pojedu, co to půjde a Kubovi odjel. Organizace je tu perfektní. Od té doby, co je Karel pod Stopou pro život je zázemí opravdu skvělé, tratě dnes perfektně připravené, jídlo moc dobré.“


SPZ 2017 Karluv beh nedele web_127

Fantastické výkony předvedly na stejně dlouhé trati ženy, které pochopitelně na sněhu strávily mnohem více času než muži. Tou nejšťastnější byla nakonec Alena Jindříšková (Glede Bedřichov) v čase 3:13:58.1, o pět minut později projela cílem Monika Deverová (Technik Praha) a za USK Praha dorazila do cíle jako třetí Karla Mališová. Všechny tři ženy jsou z kategorie 50 – 59 let! Smekáme ovšem třeba i před poslední ženou nedělní výsledkové listiny Veronikou Pitrovou, která statečně bojovala sama se sebou o hodinu a čtvrt déle než vítězka! Úplně neuvěřitelný je výkon 70letého Ladislava Mizery z Liberce, který obsadil na královské trase 41. místo, nebo František Drahorád (ročník 1943!) na 146. místě. Také toto jsou výkony, které se zlatým písmem zapíší do historie Karlova běhu pod číslem 46.