Fotografie Karlův běh 2017

Fotoreportáž ze sobotního a nedělního závodu od fotografky Kateřiny Machové.

IMG_1748_m

Sobota 11.2.2017

Neděle 12.2.2017

Karlův běh 2017: Češi versus Němci a všichni proti mlze

46. ročník Karlova běhu České spořitelny doprovázely po oba dny fantastické výkony téměř 850 běžců na lyžích a cyklistů na fatbikách. Králem a královnou hlavního 45 km závodu klasickou technikou se stali Petr Novák a Alena Jindříšková.

SPZ 2017 Karluv beh nedele web_178

Třetí zastávka ČUS Stopy pro život 2017 rozložila svoje zázemí v nejvýše položené obci Krušných hor, na Božím Daru. Městečko během víkendu ožilo barevnými kombinézami a nedočkavými účastníky tradiční oblíbené zimní akce. Program šlapal hladce ke spokojenosti velkých i malých účastníků od prezence pátečního odpoledne až po nedělní slavnostní vyhlášení výsledků klasiky, a tak jediné, co mohlo malinko překážet, byla všudypřítomná nevlídná mlha. Předpověď počasí se zase trochu sekla a očekávané nedělní sluníčko zůstalo schované za nepropustnou bílou clonou. Nikdo si nenechal kazit dobrou náladu a už vůbec ne více než 150 malých skimaratonců, kteří celý maraton běhů populárního Karla v sobotu dopoledne odstartovaly.

16649579_1448371531848085_866793908354583181_n

 

Pro děti pořadatelé z LK Slovan Karlovy Vary připravili soutěže na běžkách na tři vzdálenosti: 500 m, 1,5 km a 6 km. Malí kulíšci na nejkratších tratích se snažili klasickou technikou, seč mohli, předváděli strhující výkony a dopředu je pohánělo vytrvalé skandování aktivních skupinek příbuzných, kamarádů a místních fanoušků bílé stopy. Na nejdelší dětské trati volnou technikou na 6 km, kde už se opravdu naplno závodilo, se blýsknul přesvědčivým výkonem domácí Mates Bauer (LK Slovan Karlovy Vary). Na stupně se prosadila v dětských soutěžích i jeho sestra Aneta a další členové domácího klubu LK Slovan Karlovy Vary.

SPZ 2017 Karluv beh sobota web_28

 

Závody na 12 km a 22 km si vedle českých běžkařů přijely užít také desítky německých lyžařů z blízkého zahraničí. A vedli si skvěle! Do první desítky hlavního závodu volnou technikou se vměstnalo vedle 5 Čechů hned 5 Němců a mezi ženami dokonce ani ne 18letá Anna-Maria Dietze vybojovala zlato. Absolutním vítězem 22 km trati se stal Jakub Sikora (Rossignol racing) před Richardem Leupoldem (WSC Erzg.) a oddílovým kolegou Davidem Šrůtkem.

Jakub Sikora: „Počasí mi vůbec nevadilo, trať byla pěkná, značení perfektní, hlídal jsem si šipky, kudy vede trasa a hlavně odbočky. Po startu nás jelo hodně pohromadě a roztrhalo se to ve stoupání a pak na té táhlé rovině. Jeli jsme s Davidem Šrůtkem a Němcem. Ten byl dost živej, ale naštěstí mu moc nejely lyže :)“

SPZ 2017 Karluv beh sobota web_189

Do cíle sobotní dvaadvacítky si přiběhla před Helenou Randákovou pro stříbrnou medaili i 37letá Helena Erbenová (Elevn Příchovice) – bývalá úspěšná reprezentantka v běhu na lyžích (účastnice OH 2002 a 2006), švagrová Lukáše Bauera a v současné době naše nejlepší triatlonistka, která od roku 2011 stihla posbírat tituly mistryně Evropy, mistryně světa a vítězky SP v terénním triatlonu.

Sobotní program zpestřilo na stejné trati také 36 bikerů, kteří si to rozdali na bílo-bílých božídarských pláních na svých krásných strojích. Jako první se z mlhy vynořil v cíli Jiří Reeh, který si dokonale spravil chuť po loňském nevydařeném závodě, kdy musel ze závodu odstoupit kvůli hůlkou propíchnuté galusce. Z druhé a třetí pozice se radovali Aleš Kestler a Vladislav Karásek. Kategorii žen vyhrála Vendula Kelbichová před vítězkou fatbikového klání v Novém Městě, Terezou Maťhovou a Lucií Kubečkovou.

SPZ 2017 Karluv beh sobota web_108

 

Absolutorium ovšem patří borcům na stupních nejdelší trasy Karlova běhu na 45 km. Králem běhu, pojmenovaném po králi Karlu IV., se pro letošní rok stal druhý nejlepší český laufař Petr Novák (Atlas Craft)v čase 2:06:47.7 před Jakubem Sikorou, který pro svůj tým Rossignol racing vybojoval během dvou dnů další cennou medaili. Na třetí stupínek se opět prosadil závodník z Německa, Sven Währisch.

Petr Novák: „Já jsem tady doma, ale už to bude tak 10 let, co jsme Karla jel. Vlastně jsem tu vůbec neměl bejt, ale v Čechách jsou teď super podmínky, lepší než jinde, takže jsem se ve středu rozhodl, že pojedu. Trať se ale kdysi jezdila trošičku jinak, to se jelo na dvou okruzích, teď se jede jen jeden, takže to bylo vlastně tak trochu poprvé. Tyhle sněhové podmínky, co jsou teď, to je pohádka, sice je mlha, ale to na tom nic nemění. Bylo to krásný! Jelo se mi dobře, první dvě třetiny jsem jel s Kubou Sikorou, pak jsem si ale kvůli tréninku řekl, že to pojedu, co to půjde a Kubovi odjel. Organizace je tu perfektní. Od té doby, co je Karel pod Stopou pro život je zázemí opravdu skvělé, tratě dnes perfektně připravené, jídlo moc dobré.“


SPZ 2017 Karluv beh nedele web_127

Fantastické výkony předvedly na stejně dlouhé trati ženy, které pochopitelně na sněhu strávily mnohem více času než muži. Tou nejšťastnější byla nakonec Alena Jindříšková (Glede Bedřichov) v čase 3:13:58.1, o pět minut později projela cílem Monika Deverová (Technik Praha) a za USK Praha dorazila do cíle jako třetí Karla Mališová. Všechny tři ženy jsou z kategorie 50 – 59 let! Smekáme ovšem třeba i před poslední ženou nedělní výsledkové listiny Veronikou Pitrovou, která statečně bojovala sama se sebou o hodinu a čtvrt déle než vítězka! Úplně neuvěřitelný je výkon 70letého Ladislava Mizery z Liberce, který obsadil na královské trase 41. místo, nebo František Drahorád (ročník 1943!) na 146. místě. Také toto jsou výkony, které se zlatým písmem zapíší do historie Karlova běhu pod číslem 46.

 

46. ročník Karlova běhu již zná všechny vítěze

46. ročník Karlova běhu je již úspěšně za námi. Budeme se opět těšit na příští rok.

Výsledky sobotního a nedělního závodu naleznete zde.

IMG_0628_m

Pozvánka Lukáše Bauera na Karlův běh

Přijměte pozvání na Karlův běh od olympijského medailisty a karlovarského rodáka Lukáše Bauera.

Karlův běh je již za dveřmi, tak s přihlášením neváhejte!

Přípravy 46. ročníku Karlova běhu vrcholí

Již příští víkend 11.února odstartuje 46. ročník Karlova běhu. Předpověď počasí vypadá velmi slibně! Slunečno, teploty kolem -6°C a velmi rychlý sníh.

Přihlašte se s předstihem za snížené startovné.

Trocha ochutnávky z včerejší projížďky tras Karlova běhu.

IMG_3446

 

IMG_3438

IMG_3447

IMG_3429

Plánek zázemí Karlova běhu

Stejně jako v minulém roce, bude zázemí Karlova běhu situováno do samotného centra obce Boží Dar. Prezentace bude probíhat v budově Obecního úřadu, vyhřívaný stan s občerstvením a úschovnou bude umístěn naproti obecnímu úřadu a stejně tak i cíl závodu.

Zázemí 2

Pro letošní ročník organizátoři upravili dojezd do cíle, který díky velkému množství sněhu povede přes pláň (Krušnohorskou lyžařskou magistrálu).

Prezentace k jednotlivým závodům začíná v pátek 10. 2. 2017 od 16:00 v budově Obecního úřadu na Božím Daru. Více podrobných informací naleznete v propozicích k závodu na stránkách Karlova běhu aStopy pro život.

Na co se tedy můžou opět účastníci těšit?

  • velký vyhřívaný stan s podlahou
  • teplé jídlo v šesti variacích (masité, bezmasé, sladké)
  • vyhřívanou převlékárnu
  • úschovnu lyží a věcí
  • veliké pódium pro ty nejlepší

Každý účastník obdrží startovní tašku s hodnotným dárkem.

Z důvodu klidného a bezpečného průběhu závodu bude centrum Božího Daru po celý víkend uzavřeno pro automobily (vyjma ubytovaných hostů a parkovišť pro oba božídarské vleky). Parkování je možné na odstavných parkovištích.

 

Start Karlova běhu se kvapem blíží!

Již příští víkend, 11. a 12. února se na Božím Daru uskuteční 46.ročník Karlova běhu. Do karet organizátorům závodu nahrávají ideální sněhové podmínky, příděl nového sněhu i příznivá předpověď počasí – o příštím víkendu by mělo být slunečno, bezvětří a teploty kolem  -9°C.

Využijte sníženého startovného a přihlašte  se do neděle 5.2.2017.

16389182_1436217576396814_1575935775_o

Víkendové sportovní klání odstartují svými závody nejmenší příznivci bílého sportu na tratích 0,5 km, 1,5 km a 6 km a poté následuje závod na 22 km volnou technikou. Součástí sobotního programu je opět závod speciálních horských kol, tzv. fatbiků. Vyvrcholením budou nedělní závody klasickou technikou na 22 km a 45 km. Tratě na závod jsou najeté a připravené – podrobné informace naleznete na stránkách krusnehoryaktivne.cz.

Prezentace k jednotlivým závodům začíná v pátek 10. 2. 2017 od 16:00 v budově Obecního úřadu na Božím Daru. Více podrobných informací naleznete v propozicích k závodu na stránkách Karlova běhu a Stopy pro život.

16409137_1436217709730134_1728269538_o

Za spolupráci na přípravách závodu patří dík partnerským obcím Boží Dar a Abertamy.

Karlův běh České spořitelny 2017 se blíží!

Máte natrénováno? Božídarské pláně už pokryla bílá peřina, tak se nezapomeňte přihlásit na Karlův běh! Registrace na závod je již spuštěna – online se na závod můžete přihlašovat až do 8.2.2017.

Chcete vědět, jestli se už přihlásili Vaši největší soupeři a kdo ještě s Vámi poměří síly? To lehce zjistíte v seznamu přihlášených závodníků 46. ročníku Karlova běhu.
Jako již tradičně, sobotní závod se poběží volnou technikou (bruslením) a nedělní klání proběhne klasicky. Více informací naleznete zde.

Těšíme se na Vás!

Leták A5

45. ročník Karlova běhu zná všechny vítěze

nedele_start IMG_2354

Populární Karlův běh, který je druhým nejstarším lyžařským závodem jednotlivců v Čechách, musel své pětačtyřicáté jubileum z původního únorového termínu kvůli nedostatku sněhu přeložit druhý březnový víkend. Pořadatelé (LK Slovan Karlovy Vary a Petr Čech Sport s.r.o ve spolupráci s městy Boží Dar a Abertamy) tratě i místo startu trochu poupravili, ale nakonec se sobotní Memoriál Jana Pravečka volně a nedělní Memoriál Jiřího Čáslavského klasicky uskutečnil.

DSC02672

V sobotu se na startu závodu objevilo 327 závodníků, o den později 247, celkem tedy 574 lyžařů. V porovnání s minulým ročníkem to je sice méně, ale hlavně, že se závod nemusel odvolat.

V sobotním závodě volnou technikou na trati 22 km  zvítězili časem 59:08,2 Toni Escher (Fischer Racing Team) a v kategorii žen Anna-Maria Dietze (Pulsschlag Neuhausen Erzgebirge) 1:09:53,7.

Nedělní závod klasickou technikou na trati 31 km zvítězili časem 1:30:03,4 Jiří Pliska (Silvini Madshus Team) a v kategorii žen Ulla Hornfeck 2:01:51,8 (Zipps Racingteam).

V kratších závodech na 22 km zvítězili Olaf Meyer (SC NORWEGER Annaberg) a Luca Marie Prezewovski (SSV Pulsschlag).

nedele_vyhlaseni_lyze IMG_3135

Kompletní výsledky závodu zde.

Karlův běh České spořitelny 2016 se uskuteční již tento víkend

Již o tomto víkendu, 12. a 13. března se na Božím Daru uskuteční 45. ročník Karlova běhu. Do karet organizátorům závodu nahrává příděl nového sněhu i příznivá předpověď počasí.

IMG_9065

Závod se pojede na upravených tratích, start a cíl závodu bude na okraji Božího Daru u hřbitova (viz. mapa). Součástí sobotního závodu budou závody dětí na tratích 0,5 km, 1,5 km, 5 km a 13 km. Poté bude následuje závod na 22 km (2 okruhy) volnou technikou a závod fatbiků také na 22 km (2 okruhy). Vyvrcholením budou nedělní závody klasickou technikou na 22 km (2 okruhy) a 31 km (3 okruhy). Tratě na závod jsou najeté a připravené – podrobné informace naleznete na stránkách karluvbeh.cz a krusnehoryaktivne.cz.

Trasa KB 13, 22, 31 km