Karlův běh 2019: Óda na běžky

Díky ideálnímu počasí a komfortní vrstvě sněhu se 48. ročník populárního závodu CARDION Karlův běh na Božím Daru stal vydařenou oslavou běžeckého lyžování. Nejcennější kovy a originální porcelánové plakety z hlavní trasy na 45 km klasickou technikou převzal po skvělém výkonu Jan Šrail (eD system Bauer Team) a Lenka Blažková (SMT). Na některou z vypsaných tras vyjelo o víkendu 16. – 17. února více než 900 lyžařů a lyžařek, okolo 120 z nich tvořily děti. Na startu se tradičně objevilo také několik desítek účastníků ze zahraničí.

Karluv beh 2019 nedele_07

V sobotu se nejprve o nejlepší umístění utkaly na různých tratích děti, potom následoval hlavní skejtový závod na 22 km a hned za ním po 15 minutách vyjeli závodníci na dvanáctikilometrovou trať volnou technikou.

IMG_5156

IMG_5120

Závodnice Andulka Eretová

Mezi skupinkami dětí se to hodně červenalo jednotnými kombinézami místní omladiny LK Slovan Karlovy Vary. Na startu stejně jako v předchozích ročnících nechyběly ratolesti Lukáše Bauera – Matyáš a Aneta, kteří si kromě dětských tras s úspěchem střihli i trasu na 12 km. V sobotu vyjela na delší trasu i jejich máma Kateřina Balatková Bauerová a rodina byla komplet, když v neděli dorazil omrknout své svěřence na dlouhé trase Lukáš Bauer. Po svých závodech děti zamířily nejen do jídelního stanu, ale jejich velký zájem vzbudil i nový auto trenažér ve stanu partnera vozového parku Stopy, společnosti Mercedes.

Karluv beh 2019 sobota_02

Trať byla na většině míst tak krásně široká, že se vešli i dva lyžaři vedle sebe, jinde bylo potřeba, aby se závodníci trochu uskromnili. Sněhu byla spousta, ti, kteří zavítali na hory v letošní sezóně poprvé, se nestačili divit při pohledu na několikametrové stěny bílé masy v okolí zázemí a všude na Božím Daru. Během závodu si všichni běžkaři užívali krásné výhledy, třeba na rozhlednu Klínovec. Hned po pokochání se výhledem ale museli pozorně hlídat cestu, protože na ní byla vytvořená pořádně zvlněná zkratka. V lesních úsecích byl sníh ještě celkem zmrzlý, ale na místech, kam svítilo sluníčko, tahal sníh za nohy, a to vyžadovalo mnohem větší dřinu. Vítězi sobotního skejtu se stal německý závodník s českým příjmením Maxim Cervinka (Bertsdorfer SV) a česká reprezentantka Petra Nováková (LK Slovan Karlovy Vary), která v absolutním pořadí získala 6. místo za pěticí mužů.

Karluv beh 2019 sobota_06

Petra Voráčková

Na nedělní závod klasickou technikou hlásili meteorologové opět slunné počasí a teploty vysoko nad nulou. Předpověď se do puntíku vyplnila, všechno bylo jak přes sobotní kopírák, takže mnoho závodníků před startem přemýšlelo, které kusy oblečení jsou nezbytné a které mohou nechat v úschovně Depa Cardion, aby se neupekli ve vlastní šťávě. A tak byli k vidění muži i ženy v krátkých šortkách, sukýnkách, tričku a dokonce i jeden „borec“ do půl těla, který hruď ozdobil pouze startovním číslem.

Karluv beh 2019 nedele_03

Trochu alchymie bylo třeba při volbě mazání. Mnozí závodníci zvolili hladké lyže a soupaž. Dokonce jsme zaslechli větu: „Kdy jindy bych si měl vyzkoušet objet 45 kilometrů soupaží, než právě dneska? Vždyť je teplíčko a na trati jsou jenom dva kopce!“ Ale ne každý souhlasil. Pro další byly jedinou možností namazané lyže s představou, že se budou krásně klouzat do kopců a že tím trať úspěšně zvládnou.  Až na pár míst byl sníh čistý, maximálně si klistráci mohli odvézt domů jako suvenýr smrkovou větvičku, nebo aspoň několik krušnohorských jehliček. Drobné nehody i pády způsobily, že několik borců svůj závod až do cíle nemohlo absolvovat. Převážně se jednalo o zlomené hole, které jim bohužel nikdo nemohl vyměnit nebo půjčit.  Závodníci zato určitě ocenili, že na trati byly všude minimálně dvě stopy, takže si mohli vybrat, kde to jede více a všichni se vešli. Někde se míjeli dokonce v obou směrech, potkávali nadšence, kteří si vyjeli na výlet, nebo chtěli podpořit své známé k podání co nejlepšího výkonu.

IMG_6006

Poděkování patří místním pořadatelům, organizátorům seriálu a partnerům za perfektně připravené závody a vytvoření přátelského prostředí. Další poděkování letí ke starostovi kouzelného městečka Boží Dar, ing. Janu Horníkovi, který přišel medailistům předat zasloužené ceny a celou akci podpořil. Do třetice patří díky také účastníkům historické vyjížďky za kreativitu při sestavování kostýmů a chuti vyrazit na lyžích po dědečkovi.

Karluv beh 2019 nedele_13

Zleva Richard Leupold, Jan Šrail, Stanislav Řezáč, předávající Ing. Jan Horník, starosta obce Boží Dar

IMG_6227

Vítězka historické vyjížďky Ema Drahorádová

Foto: Miloš Lubas a František Klingora

Text: Stopa pro život

48. Cardion Karlův běh 2019 – výsledky NEDĚLE

Králi nedělního Cardion Karlova běhu na 45 km klasicky se stali Jan Šrail (eD system Bauer Team) a Lenka Blažková (SMT).

Jan Šrail (eD system Bauer Team), 1. místo, 45 km: “Po startu se nejelo úplně extra ostrý tempo, vepředu nás byla pořád velká skupinka. Pak jsem ale za to vzal já se Standou a roztrhali jsme to. Trochu bylo pro nás překvapení, že s námi uvisel jeden Němec, kterého jsme ani neznali. Ve druhém kole se začalo více taktizovat. Zkoušeli jsme na sebe i nástupy. Jedinému, komu se povedlo odjet, bylo právě německému závodníkovi Richardovi. Měl na nás už náskok dobrých dvě stě metrů. Standa mi říkal, že na to zrovna nemá, tak to zůstalo na mě, abychom ho dojeli. V těhle podmínkách, kdy se střídal měkčí sníh s promrzlým ani nešlo na dlouho moc ujet, a tak bylo jasné, že pospolu dojedeme až do cíle. Já jsem si pohlídal nájezd do sjezdu před cílem, abych ho jel z první figury a byla to velká výhoda. Tou doubou zrovna cílem projížděla skupinka závodníku z kratších tratí a my se museli kolem nich prosmýknout. A já měl štěstí, že jsem to jel z prvního místa a vyšlo to. Jsem moc rád! Ze Standy na startu jsem ani strach neměl. My se letos potkáváme ve Visma Ski Classics, tak víme, že jsem na tom zhruba podobně. Lyže jsem měl perfektně připravené. Já jsem ještě Karla nejel, jezdím ze Stopy akorát na Šumaváka a musím říci, že to dneska byl parádní závod. Počasí vyšlo super, tratě byly perfektně upravené.”

Karluv beh 2019 nedele_09

Vítěz Jan Šrail

Karluv beh 2019 nedele_12

Zleva Richard Leupold, Jan Šrail a Stanislav Řezáč

Stanislav Řezáč (Slavia Pojišťovna Team) 2. místo, 45 km: “Závod se mi moc líbil. Krásná, jezdivá trať. Celou dobu jsme jeli na čele ve třech, ale dojezd mi nevyšel. Nepovedlo se mi závěrečné esíčko a samotná cílová rovinka už byla na mě moc krátká. Přesto mám z třetího místa a samotného výkonu dobrý pocit. Připravuji se na Vassův běh a i z tohoto pohledu to byl vydařený závod.”

Karluv beh 2019 nedele_02

Stanislav Řezáč

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Foto: Miloš Lubas

Text: Stopa pro život

48. Cardion Karlův běh 2019 – výsledky SOBOTA

Německý mladík Maxim Cervinka a česká reprezentantka Petra Nováková zvítězili v sobotním Cardion Karlově běhu volnou technikou na 22 km.

Krásné, slunečné počasí na Božím daru doprovázelo závodníky po celý sobotní den. Do stopy jako první vyjely dětí, aby je záhy ve startovním koridoru vystřídali dospělí v závodech na 22 a 12 km.

Karluv beh 2019 sobota_02

Domácí závodníci z LK Slovan Karlovy Vary

Karluv beh 2019 sobota_05

Z pohledu českého fanouška běžeckého lyžování byla hlavní hvězdou závodu současná nejúspěšnější česká reprezentantka a místní rodačka Petra Nováková (LK Slovan Karlovy Vary), která suverénním způsobem vyhrála kategorii žen a v absolutním pořadí byla na skvělém 6. místě: “Byl to moc hezký závod. Pravda je, že maratonů za sebou moc nemám, tak čtyři, pět. Jako malá jsem ale Karla jezdila, to byla tenkrát desítka. Teď se mi moc hodilo, že jsem na víkend doma a proto jsem se rozhodla, že si Karla tréninkově dám. Navíc vyšlo hezký počasí. Jsem ráda. že jsem ho jela. S dnešním výkonem jsem spokojená. Jsem v přípravě na mistrovství světa, kde je na programu volná třicítka a závod proto splnil všechno, co jsem potřebovala. Hlídala jsem si jak tepy, tak i lidi okolo. Přeci jen po startu se jelo ve velké skupině a já nechtěla dojít k nějaké úhoně na materiálu nebo se zranit. Po půlce závodu se pole roztrhalo a já jela v menších skupinkách nebo i sama.”

Karluv beh 2019 sobota_04

Petra Nováková

Karluv beh 2019 sobota_07

Tuhý souboj kilometr před cílem svádí trojice: Toni Escher, Maxim Cervinka (oba GER) a v zákrytu schován Lukáš Kristejn. 

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Foto: Miloš Lubas

Text: Stopa pro život

Aktuální zpravodajství před startem Karlova běhu 2019

Nepřehlédněte čerstvé informace ke Karlovu běhu, který se o tomto víkendu 16. -17.2.2019 uskuteční na Božím Daru!

Máme radost, že jako pořadatelský tým LK Slovan Karlovy Vary můžeme všem běžkařům slíbit na Božím Daru dostatek sněhu a díky tomu také dobře připravenou bílou stopu.  Po nádherných božídarských pláních to v sobotu a neděli mohou rozjet elitní laufaři, hobíci i sváteční jedinci. Připravený je sportovní program na běžkách úplně pro každého, včetně dětí, na které čekají tradiční dětské závody.

Počasí nám hraje do karet, dle předpovědi to vypadá na sluníčko po celý víkend! Proto neváhejte s registrací, využijte sníženého startovného a přihlašte  se do středy 13.2.2019.

IMG_5903

Co se tras týče, ke změnám jsem museli přistoupit pouze na nejdelší 45 km trase. Pojede se dvakrát po stejném okruhu (2x 22 km). Trasa 22km, 45 km A2

Neváhejte s registrací, start Karlova běhu se kvapem blíží!

Již 16. a 17. února se na Božím Daru uskuteční 48.ročník Karlova běhu. Do karet organizátorům závodu nahrávají velmi dobré sněhové podmínky, místy je na trati 1,5 metru sběhu!

Využijte sníženého startovného a přihlašte  se do středy 13.2.2019.

Těšíme se na Vás!

Karlův běh 2019

Cardion Karlův běh 2019 se blíží!!!

Máte natrénováno? Božídarské pláně už pokryla bílá peřina, tak se nezapomeňte přihlásit na Karlův běh! Registrace na závod je již spuštěna – online se na závod můžete přihlašovat až do 13.2.2019.

Chcete vědět, jestli se už přihlásili Vaši největší soupeři a kdo ještě s Vámi poměří síly? To lehce zjistíte v seznamu přihlášených závodníků 48. ročníku Karlova běhu.
Jako již tradičně, sobotní závod se poběží volnou technikou (bruslením) a nedělní klání proběhne klasicky. Více informací naleznete zde.

Těšíme se na Vás!

Stopa KB    Stopa KB 2

Za fotky děkujeme Krušnohorské lyžařské magistrále – KH západ!!!

 

47. Karlův běh České spořitelny: Němci versus Češi

Zatímco na ZOH v Pchjongčchangu o víkendu cinkly hned dvě české olympijské medaile, na Božím Daru se o cenné kovy podělili Češi a Němci. Králem a královnou hlavního závodu na 45 km klasicky se stali Jakub Pšenička (Vltava Fund Craft) a Kristýna Černá (Rossignol racing).

27907557_10210656090627466_9203415496612505864_o

Autor fotografie: Daniel Seifert

Uplynulou sobotu a neděli si dali příznivci běžeckého lyžování dostaveníčko v srdci Krušných hor, kde se v rámci seriálu ČUS Stopa pro život uskutečnil letošní 3. podnik oblíbené zimní série, Karlův běh České spořitelny. Do nejvýše položeného městečka České republiky, které se kdysi proslavilo těžbou stříbra a cínu, ale dnes je známé především jako oblíbené středisko zimních sportů, letní turistiky a také jako sídlo Ježíškovy pošty, se 10. – 11. února sjely stovky lyžařů nejrůznější výkonnosti a věku. Druhý nejstarší lauf v Čechách se jel již po čtyřicáté sedmé a díky poloze dějiště závodu a příznivějším sněhovým podmínkám se na startu objevila spousta běžkařů ze vzdálenějších koutů země, kde se pořadatelé dlouhodobě potýkají s naprostým nedostatkem „bílého zlata“. Do závodů klasickou i volnou technikou se tradičně zapojila také početná skupina závodníků ze zahraničí, především ze sousedního Německa, a pořádně zamíchala pořadím na stupních vítězů. Slavnostní ráz celé akci dodalo vyhlašování vítězů, kterého se po oba dny účastnil známý sněhomil z legendárního filmu Sněženky a machři, Jan Antonín Duchoslav, alias Viki Cabadaj.

Stopa 2018 Bozi Dar sobota web1_26

Autor fotografie: SPŽ

Sobotní závody odstartovali nejmladší účastníci v jemném bílém oparu, který se naštěstí během dne trochu rozpustil. Děti si mohly vybrat z tras dlouhých 0,5; 1,5 a 6 kilometrů. Za podpory rodičů a místních fanoušků, na úzkých prkýnkách podávaly neskutečné výkony, ať už se jednalo o protřelé mladé závodníky a závodnice z lyžařských klubů nebo o nezkušené lyžaře, kteří si přijeli k závodům třeba poprvé čuchnout a pořádně okysličit plíce. Staré známé: Nejlepší škola je jeviště, se potvrdilo i tady. Kromě skvělého sportovního zážitku se navíc každý malý závodník v cíli mohl radovat z pěkné účastnické medaile, vítězové jednotlivých dětských kategorií z diplomů, dárků od partnerů a potlesku diváků při vyhlašování na stupních vítězů.

Stopa 2018 Bozi Dar sobota web1_12

Autor fotografie: SPŽ

Sobotní trasy volnou technikou na 12 a 22 km se jely jako závod Ligy dálkových běhů pod zažitým názvem Memoriál Jana Pravečka. Mezitím, co biatlonistka Veronika Vítková v daleké Jižní Koreji vybojovala bronz na ZOH a odšpuntovala český medailový příděl, na Krušnohorské magistrále sváděli tvrdý boj čeští a němečtí laufaři o bednu Stopy pro život. Více sil nakonec měli němečtí bruslaři a bruslařky, kteří v absolutním pořadí hlavního sobotního závodu na 22 km obsadili první, druhé i třetí místo jak v kategorii Muži, tak Ženy. Absolutní vítěz Richard Leopold zvítězil naprosto přesvědčivě poté, co již v polovině trati ostatním odjel a s náskokem devíti vteřin projel vítězně cílem před Lukasem Grossem a Peterem Hoffmannem. Ještě suverénněji si mezi ženami počínala Monique Siegel. Druhé
Angelině Franke nadělila dokonce více než tři minuty. Na kratší 12 km trase si Češi přeci jen trochu spravili chuť. Závod byl napínavý od začátku až do konce, skupinka na čele jela celý závod spolu a o zlatu se rozhodovalo až ve strhujícím finiši. Nejvíce sil měl Tomáš Lisý z týmu Silvini Madshus, když jen těsně, o necelou vteřinku pokořil Patrika Burkhardta.
Nejlepší ženou dvanáctky volně se stala Němka Silke Escher.

27993187_10210656096907623_2017491586692543051_o

Autor fotografie: Daniel Seifert

V neděli na svátek svaté Boženy se počasí vylepšilo, za mraky bylo dokonce cítit slunce. Do startovního koridoru na Božím Daru nastoupili klasici na trasy dlouhé 12, 22 a 45 km. Obě delší trasy se jely po stejném okruhu, ale účastníci královské trasy tradičního Memoriálu Jiřího Čáslavského absolvovali stejných 12,5 km dvakrát. Impozantní společný start obou klasických tras si nenechali ujít diváci a fotografové, kterým konečně svitla naděje, že pořídí ostřejší snímky než v sobotu. Skóre Češi kontra Němci se otočilo a „naši“ závodníci pro sebe získali větší příděl vzácných kovů, než zahraniční kamarádi. Na kratší trase ještě vybojoval zlatou medaili s velkým náskokem Němec Michael Schreier před Janem Hruškou a Pavlem Šimkem, ale prestižní nejdelší 45 km trasa „Karla“ se stala kořistí českého specialisty na dlouhé laufy – Jakuba Pšeničky (Vltava Fund Craft), který bez problémů doletěl do cíle o tři čtvrtě minuty dříve než druhý v pořadí Sten Waehrisch. Bronzovou medaili si domů odvezl český závodník s německým příjmením Michal Francke z formace Žižkovský tygři. Také mezi ženami vyzněl výsledek 2:1 ve prospěch českých barev. Kristina Černá a Kamila Knopová (obě Rossignol racing) braly první a druhé místo. Trojici na stupních doplnila německá závodnice Liane Heinrich. A jak dopadla letošní premiéra 12 km klasicky? Nerozhodně. Prvním mužem v cíli byl Uwe Müller, pro nejlepší absolutní výsledek mezi ženami si dojela pravidelná účastnice Stopy pro život Anna-Marie Hejná.

27982702_10210663746778865_2833550251798482053_o

Autor fotografie: Daniel Seifert

Absolutní vítěz Karlova běhu České spořitelny 2018, Jakub Pšenička nám v cíli řekl: „Skvěle připravený závod, pořadatelé si mákli a na poslední chvíli museli některé úseky okruhu nahazovat sněhem. Nebyl to žádný extrém, jelo se pořád nahoru a dolu, trochu jako motokros :) Udělal jsem dobře, že jsem namazal nahladko, na chvilku dokonce drobně sněžilo, takže to byla výhoda. Užil jsem si to a už teď se těším na další závod Stopy na Šumavě.“ Mladinká vítězka 45 km trasy klasicky, bývalá biatlonistka Kristýna Černá
byla z prvního místa nadšená: „Poprvé jsem jela takhle dlouhý závod. Můj nejdelší byl doposud 30 kilometrů. Nejdřív jsme jely s Kamilou spolu, ale potom mi to jelo trochu rychleji a na trase jsem se ocitla na spoustu kilometrů sama. Takže to bylo pěkně dlouhé a poslední kilometry se mi začaly zajídat. Na závod jsem měla namazáno klasickými vosky a nemůžu si stěžovat. Tahle zlatá medaile je pro mě hodně cenná. Už vím, že si můžu troufnout i na delší laufy.“

Stopa 2018 Bozi Dar nedele web1_22

Autor fotografie: SPŽ

Také legendární zakladatel Karlova běhu by byl určitě spokojený. Vždyť Karel IV., po kterém je slavný závod dálkových běhů pojmenovaný, byl nejen českým králem, ale také německým císařem, takže mezinárodní účast a skvěle přichystané tratě a zázemí by ho určitě moc potěšily.

IMG_3397_m

Autor fotografie: Kateřina Machová

47. ročník Karlova běhu již zná všechny vítěze!

47. ročník Karlova běhu je již úspěšně za námi. Budeme se na Vás opět těšit příští rok.

Výsledky sobotního a nedělního závodu naleznete zde.

27797585_10210656099987700_6710434903088298148_o

Autor fotografie: Daniel Seifert

Děkujeme za mediální podporu Karlovarskému Deníku a především redaktorovi Danielu Seifertovi.

Deník

Pozvánka Lukáše Bauera na Karlův běh

Přijměte pozvání na Karlův běh od olympijského medailisty a karlovarského rodáka Lukáše Bauera.

Karlův běh je již za dveřmi, tak s přihlášením neváhejte!

Aktuální zpravodajství před startem Karlova běhu 2018

Nepřehlédněte čerstvé informace ke Karlovu běhu, který se o tomto víkendu 10. -11.2.2018 uskuteční na Božím Daru!

Máme radost, že jako pořadatelský tým LK Slovan Karlovy Vary můžeme všem běžkařům slíbit na Božím Daru sníh a díky tomu také dobře připravenou bílou stopu.  Po nádherných božídarských pláních to v sobotu a neděli mohou rozjet elitní laufaři, hobíci i sváteční jedinci. Připravený je sportovní program na běžkách úplně pro každého, včetně dětí, na které čekají tradiční dětské závody.

Co se tras týče, ke změnám jsem museli přistoupit pouze na nejdelší 45 km trase. Pojede se dvakrát po stejném okruhu (2x 22 km). Díky změně trasy jsme museli posunout také čas startu, obě trasy na 22 km a 45 km vystartují ve stejný čas, v 10:30!

image4144

A abychom nezapomněli, po sobotním vyhlášení vítězů je naplánovaný koncert skvělé kapely Kryštůfek Robin, na který jsou všichni účastníci i jejich doprovod v 16:00 vřele zváni.

Do karet nám nahrává i předpověď počasí, která vypadá velmi příznivě!

Počasí

Proto neváhejte a přijeďte!

Těšíme se na Vás!